Jump to content

Photo

Krond Functions (plugin de securitate)

• Please log in to reply
32 replies to this topic

#1 Salmus

Salmus

Administrator Dep. Hosting

• Administrators
  • 715 posts
  • LocationBucuresti

Posted 03 September 2014 - 02:50 PM

Aici se va discuta despre plugin-ul de securitate Krond-Functions

ATENTIE: Pentru bug-uri sensibile (ce pot afecta un numar mare de utilizatori) trimiteti-mi PM.

#2 PGLZone.Ro

PGLZone.Ro

Newbie

• Members
  • Pip
  • 3 posts
  • LocationBucuresti

Posted 03 September 2014 - 03:28 PM

Pluginul da kick la foarte multi jucatori care au nick'uri in diferite caractere, iar problema este ca pierdem ceva din numarul lor.

• 0

#3 Salmus

Salmus

• Administrators
  • 715 posts
  • LocationBucuresti

Posted 03 September 2014 - 03:52 PM

Blocheaza # si % in nume (+ alte caractere ce sunt foarte foarte rare la jucatorii legitimi), fara kick n-ai cum sa rezolvi bugul ... alta solutie nu exista.

#4 PGLZone.Ro

PGLZone.Ro

Newbie

• Members
  • Pip
  • 3 posts
  • LocationBucuresti

Posted 04 September 2014 - 10:25 AM

Era foarte bine daca s-ar putea sa le schimbe numele jucatorilor care folosesc caracterele interzise intr-un nick'name default si sa il avertizeze ca numele a fost schimbat deoarece foloseste un caracter interzis.

Edited by PGLZone.Ro, 04 September 2014 - 10:53 AM.

• 1

#5 misterul

misterul

Newbie

• Members
  • Pip
  • 1 posts

Posted 04 September 2014 - 12:41 PM

Daca zici ca a fost scoasa functia de resetare rank, atunci scoate si cvarul respective din plugin te rog !!!

• 0

#6 RAPel

RAPel

Newbie

• Members
  • Pip
  • 2 posts

Posted 04 September 2014 - 01:15 PM

Blocheaza # si % in nume (+ alte caractere ce sunt foarte foarte rare la jucatorii legitimi), fara kick n-ai cum sa rezolvi bugul ... alta solutie nu exista.

salut.

sunt cam newbie pe partea tehnica - in sensul ca nu stiu istoria bug-urilor si hack-urilor de CS, asa ca nu mi-o lua in nume de rau ...

face sens asta cu # si % in nume? adica rezolva o treaba serioasa sau e din seria "better safe than sorry" ? sa stiu daca o las activata ori ba ....

thx!

• 0

#7 Salmus

Salmus

• Administrators
  • 715 posts
  • LocationBucuresti

Posted 04 September 2014 - 07:06 PM

Era foarte bine daca s-ar putea sa le schimbe numele jucatorilor care folosesc caracterele interzise intr-un nick'name default si sa il avertizeze ca numele a fost schimbat deoarece foloseste un caracter interzis.

Am incercat sa realizam treaba asta dar n-am reusit, daca jucatorul intra pe server si nu-si alege echipa nu exista nici o solutie sa-l fortam sa-si schimbe numele, iar in acel moment el poate intra la spectator si poate arunca un simplu text in chat, de asemeni daca un admin ii da o comanda (kick/ban/mutare) pica serverul, deci chiar e singura solutie pentru moment.

Daca zici ca a fost scoasa functia de resetare rank, atunci scoate si cvarul respective din plugin te rog !!!

L-am scos deja, unde mai este ? Daca ai configul vechi atunci sterge-l din addons/amxmodx/configs/krond-functions.cfg si apoi schimba harta, ar trebui sa-l regenereze automat plugin-ul

salut.

sunt cam newbie pe partea tehnica - in sensul ca nu stiu istoria bug-urilor si hack-urilor de CS, asa ca nu mi-o lua in nume de rau ...

face sens asta cu # si % in nume? adica rezolva o treaba serioasa sau e din seria "better safe than sorry" ? sa stiu daca o las activata ori ba ....

thx!

Este prima oara cand KF-ul limiteaza actiuni ale gameplay-ului, neexistand o solutie de a rezolva aceasta problema fara aceste decizii ... nu am face o functie care nu si-ar avea sensul (mai ales din seria 'better safe than sorry'), o poti dezactiva (amx_krondfunctions_blockcmd 0), dar sa nu ne contactezi pe asistenta pentru probleme de flood in chat, ca-ti ies toti jucatorii sau ca iti pica serverul ... aceasta decizie iti apartine si ti-o asumi. 

------

KF-ul va beneficia de update-uri in viitor, imediat ce vor apare solutii noi de contracarare a efectelor, acum cu functia de auto-update totul se va face fara interventia voastra directa, asadar imediat ce vor exista alte solutii sa fiti siguri ca le vom implementa ...

#8 meNe

meNe

Newbie

• Members
  • Pip
  • 3 posts

Posted 06 September 2014 - 08:17 AM

Salutare,

Nu stiu exact daca este o problema, sau daca dvs. ati setat asa, insa, cand un player cu numele format din caractere interzise se conecteaza, ii apare mesajul: 

Reason: Kicked :[Krond Functions] KF_BLOCKCMD_UNALLOWEDCHARS. Ma gandeam ca ar fi trebuit sa apara un mesaj care sa il informeze in legatura cu kick-ul respectiv. Am ,,dictionarul'' in /data/lang, deci problema e de undeva din plugin. 

Imagine: 2014_09_06_00001.jpg

----

Multumesc.

Edited by meNe, 06 September 2014 - 08:19 AM.

• 0

#9 PGLZone.Ro

PGLZone.Ro

Newbie

• Members
  • Pip
  • 3 posts
  • LocationBucuresti

Posted 06 September 2014 - 02:32 PM

Aceeasi problema o am si eu si chiar doream sa postez pentru asta. Daca s-ar poate ceva mai detaliat in limba Engleza si in limba Romana ar fi mult mai bine pentru ca atunci ar elimina acele caractere care afecteaza serverul.

Evident sa fie specificate in acel mesaj caracterele interzise si sa inteleaga motivul pentru care a primit "kick".

Edited by PGLZone.Ro, 06 September 2014 - 02:34 PM.

• 1

#10 meNe

meNe

Newbie

• Members
  • Pip
  • 3 posts

Posted 06 September 2014 - 07:57 PM

Da, intr-adevar, multe ,,explicatii'' ar trebuie transpuse pe engleza.

• 0

#11 Salmus

Salmus

• Administrators
  • 715 posts
  • LocationBucuresti

Posted 06 September 2014 - 11:16 PM

Salutare,

Nu stiu exact daca este o problema, sau daca dvs. ati setat asa, insa, cand un player cu numele format din caractere interzise se conecteaza, ii apare mesajul: 

Reason: Kicked :[Krond Functions] KF_BLOCKCMD_UNALLOWEDCHARS. Ma gandeam ca ar fi trebuit sa apara un mesaj care sa il informeze in legatura cu kick-ul respectiv. Am ,,dictionarul'' in /data/lang, deci problema e de undeva din plugin. 

Imagine: 2014_09_06_00001.jpg

----

Multumesc.

Vezi la ca la download exista un TXT (fisierul de limba), descarca-l si rescrie in addons/amxmodx/data/lang - asa cum este specificat in documentatie

Da, intr-adevar, multe ,,explicatii'' ar trebuie transpuse pe engleza.

Se afla in lucru

#12 Adrian D.

Adrian D.

Newbie

• Members
  • Pip
  • 5 posts

Posted 07 September 2014 - 12:58 AM

Aplaud functia de auto-update.

Daca se poate sa listati aici caracterele interzise in nume ca sa le afisam in mesajul de kick.

Pentru cei care vor textul din data/lang in engleza, postez mai jos traducerea folosita pentru serverul nostru.

[en]
KF_SPECBUG_KICK = You are suspected of using specbug, we have decided to kick you out from the server.
KF_SPECBUG_BAN = You are suspected of using SPECBUG, we have decided to ban you from the server for the next 15 minutes.
KF_CFGFLOOD_KICK = You are suspected of using CFGFLOOD, we have decided to kick you out from the server.
KF_CFGFLOOD_BAN = You are suspected of using CFGFLOOD, we have decided to ban you from the server for the next 15 minutes.
KF_AUTOBUY_KICK = You are suspected of using AUTOBUY BUG, we have decided to kick you out from the server.
KF_AUTOBUY_BAN = You are suspected of using AUTOBUY BUG, we have decided to ban you from the server for the next 15 minutes.
KF_BLOCKCMD_KICK = You are suspected of CHAT FLOOD, we have decided to kick you out from the server.
KF_BLOCKCMD_INFORM = You are suspected of CHAT FLOOD, please slow down on sending too many chat messages.
KF_BLOCKCMD_INFORM_COUNTDOWN_1 = You wont be able to send chat messages for the next %f seconds.
KF_BLOCKCMD_INFORM_COUNTDOWN_2 = Warning %d / 10 before being kicked, stop spamming the chat!
KF_BLOCKCMD_UNALLOWEDCHARS = Due to security reasons, you cannot use special characters inside your name or chat. Please change your name!

Edited by Adrian D., 07 September 2014 - 01:28 AM.

• 0

CStrikeArena.com @ 2005 - 2014

#13 Adrian D.

Adrian D.

Newbie

• Members
  • Pip
  • 5 posts

Posted 07 September 2014 - 01:49 AM

Salmus cand ai timp sa verifici tichetul  #536465. Folosesc o metoda de a schimba numele jucatorilor ce contin caractere speciale, inainte sa intre pe server si nu mai primesca kick. Poate puteti folosi ceva din sursa si sa fie implementat in krond-functions pana gasiti alta metoda.

Edited by Adrian D., 07 September 2014 - 02:16 AM.

• 0

#14 meNe

meNe

Newbie

• Members
  • Pip
  • 3 posts

Posted 07 September 2014 - 07:45 AM

Vezi la ca la download exista un TXT (fisierul de limba), descarca-l si rescrie in addons/amxmodx/data/lang - asa cum este specificat in documentatie

Salut,

Am spus cand am facut postul ca am acel fisier, insa pt. functia aceea nu imi da motivul, ci doar ce s-a vazut in poza. O sa mai fac ceva incercari, poate o sa mearga.

---

Multumesc.

Edited by meNe, 07 September 2014 - 07:45 AM.

• 0

#15 Adrian D.

Adrian D.

Newbie

• Members
  • Pip
  • 5 posts

Posted 07 September 2014 - 08:00 PM

Confirm. Am postat asera asta insa am uitat sa dau si submit.

KF ignora acea linie din .txt si apare decat numele functiei nu si textul/traducerea.

• 0

#16 Salmus

Salmus

• Administrators
  • 715 posts
  • LocationBucuresti

Posted 07 September 2014 - 08:44 PM

Ok, am gasit eroarea ... am corectat in codul sursa, voi lansa cat de curand "1.6.3-a" ce va rezolva aceasta problema.
---------
# amx_krondfunctions_version
-------------------------------------
[Krond Functions]
* Versiunea: 1.6.3-rev2
* Data: 25.Mai.2010 09:34
* Ultima actualizare: 08.09.2014 03:07
* Info: http://forum.krond.org/index.php?/files/file/1-krond-functions
* Builder: Salmus
========================================

[BUGFIX] KF_BLOCKCMD_UNALLOWEDCHARS (meNe/Adrian D.)
[+] Optimizat caractere interzise in nume si conectare
[+] Modificat nivel de acces pentru amx_krondfunctions_log_admin din ADMIN_MAP in ADMIN_KICK
[+] Specbuy fara vgui dezactivat pentru admini cu acces la ADMIN_KICK
[+] Dezactivat log admin in caz de kick pentru nume (doar la conectare - nu si la schimbare in-game)
[+] rezolvat bypass filtrare chat (anonim)
[+] adaugat traducere in engleza pentru lang (multumiri Adrian D.)

Update-ul se va face automat la urmatoarea schimbare de harta

#17 Adrian D.

Adrian D.

Newbie

• Members
  • Pip
  • 5 posts

Posted 08 September 2014 - 08:44 PM

Report al unui mic bug:

Prespun cand se face vreun update la plugin, setarile din krond-functions.cfg se multiplica de multe ori. http://prntscr.com/4kxtev

Am lasat un singur set de setari dupa updateul de astazi si acum vad ca iar au aparut undeva la 5-6 seturi de setari (toate la fel, repetendu-se)

• 0

#18 Salmus

Salmus

• Administrators
  • 715 posts
  • LocationBucuresti

Posted 08 September 2014 - 09:11 PM

Tinand cont ca e f important, am lansat un update inaintea unuia mai mare ce rezolva problema asta

[Krond Functions]
          * Versiunea: 1.6.3-rev3
          * Ultima actualizare: 08.09.2014 21:58

#19 Salmus

Salmus

• Administrators
  • 715 posts
  • LocationBucuresti

Posted 09 September 2014 - 11:26 PM

00:19:07 amx_krondfunctions_version
00:19:07 ----------------------------------------------------------------------------------------------------
         [Krond Functions]
          * Versiunea: 1.6.3-rev5
          * Ultima actualizare: 10.Septembrie.2014 00:03
          * Forum: http://forum.krond.org/topic/2063-krond-functions-plugin-de-securitate/

[+] BLOCKCMD: adaugat functie de curatare a mesajelor ce contin caractere de culoare, se proceseaza automat (fara log, fara actiune negativa asupra clientului)

[+] BLOCKCMD: optimizat functia de filtrare a chatului daunator serverului
[+] AUTOCONF: optimizari cod, functia de configurare/reconfigurare nu va mai rescrie fisierul peste cel existent si de asemeni va anunta in log cand aceasta actiune se executa
[+] AUTOUPDATE: Harta se va reincarca automat in cazul in care la momentul update-ului nu sunt jucatori pe server ori pe parcurs fara a se fi schimbat harta.

#20 Salmus

Salmus

• Administrators
  • 715 posts
  • LocationBucuresti

Posted 19 September 2014 - 10:35 PM

23:26:25 amx_krondfunctions_version
23:26:25 ----------------------------------------------------------------------------------------------------
         [Krond Functions]
          * Versiunea: 1.6.3-rev6
          * Ultima actualizare: 19.09.2014 23:11
          * Forum: http://forum.krond.org/topic/2063-krond-functions-plugin-de-securitate/

[+] BLOCKCMD: Un nou tip de bug rezolvat, ceea ce intra in categoria chat-ului daunator.

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users